Stomatologia

Co niszczy nasze zęby? Produkty spożywcze, które szkodzą jamie ustnej

Co niszczy nasze zęby? Produkty spożywcze, które szkodzą jamie ustnej
Informacja prasowa Warszawa, 22 listopada 2018 r. Co niszczy nasze zęby? Produkty spożywcze, które szkodzą jamie ustnej Cukier, alkohol i silnie barwiące produkty – od

Informacja prasowa
Warszawa, 22 listopada 2018 r.

Co niszczy nasze zęby? Produkty spożywcze, które szkodzą jamie ustnej

Cukier, alkohol i silnie barwiące produkty – od zawsze przestrzegali nas przed nimi rodzice i dentyści. Dlaczego powinniśmy unikać tych artykułów i jak oddziałują na nasze zęby? Warto wiedzieć, co zrobić, aby uchronić jamę ustną przed ich szkodliwym działaniem.

Wiele produktów, które szkodzą naszej sylwetce, jest również szkodliwych dla jamy ustnej. Pamiętajmy jednak, że ich negatywny wpływ nie objawia się od razu, a dopiero po długotrwałym kontakcie niezdrowych substancji z zębami. Warto więc wiedzieć, które artykuły, spożywane w nadmiernej ilości, mogą doprowadzić do powstania zmian w jamie ustnej.

Słodkie przekąski
Słodkie przekąski to największy wróg naszych zębów. Bakterie, które osadzają się w jamie ustnej, pochodzące ze śliny oraz spożywanych napojów i produktów spożywczych, rozkładają cukier. W trakcie tego procesu dochodzi do obniżenia pH i demineralizacji szkliwa. Efektem są pogłębiające się ubytki w zębach, które powszechnie znamy pod nazwą próchnicy. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to nie tylko słodyczy, ale również owoców i wszystkich produktów, które zawierają w sobie cukier (także ten naturalny, jak np. fruktoza). Najgorsze dla naszych zębów są produkty oblepiające zęby, np. karmelki, słodkie gumy rozpuszczalne czy kandyzowane owoce. Oblepiony ząb staje się idealną pożywką dla bakterii. Dlatego tak istotne jest mycie zębów po każdym posiłku. Pozwala ono bowiem dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe i wypłukać z jamy ustnej resztki pokarmów, które sprzyjają demineralizacji szkliwa. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, to po słodkim posiłku, warto chociaż przepłukać usta czystą wodą.

Alkohol
Ślina ma swój sposób na dbanie o zdrowie jamy ustnej. Jej pH jest zasadowe, co oznacza, że sprzyja neutralizacji kwasów wpływających na demineralizację szkliwa. Jednak niektóre produkty przyczyniają się do upośledzenia jej wydzielania. Należy do nich przede wszystkim alkohol. Wysuszona błona śluzowa jest bardziej podatna na uszkodzenia, spowodowane np. przez palenie tytoniu czy spożywanie pikantnych potraw. Z powodu zmniejszonej produkcji śliny, która ma działanie bakteriobójcze i regeneracyjne, powstałe ranki są bardziej podatne na zakażenia i infekcje. Jest to prosta droga do powstania bolesnych owrzodzeń w jamie ustnej, takich jak np. afty. Te uciążliwe nadżerki mogą skutecznie utrudnić jedzenie, picie, a nawet mówienie. Proces gojenia aft może trwać nawet kilka tygodni.

A to już wiesz?  Twój uśmiech zasługuje na to co dla niego najlepsze. Wskaźnik ścieralności (RDA) w pastach do zębów.

Cytrusy i soki owocowe
Kwaśne owoce silnie oddziałują na szkliwo zębów sprawiając, że są one podatniejsze na działanie bakterii oraz wrażliwsze na ciepło i zimno. Nie należy jednak rezygnować z ich spożywania. Wystarczy od razu po ich zjedzeniu przepłukać usta wodą, a zęby umyć nie wcześniej niż po ok. 20 minutach.

Jak zadbać o jamę ustną?
Próchnica to bardzo powszechna dolegliwość. Jednak w prosty sposób można zapobiegać jej rozwojowi. Wystarczą regularne wizyty u dentysty. Lekarz jest w stanie wykryć wszelkie nieprawidłowości, a leczenie pierwszych zmian nie jest ani bolesne ani kosztowne. W przypadku aft i mikrozmian w jamie ustnej, spowodowanych podrażnieniem śluzówki aparatem ortodontycznym, protezą czy wskazywanymi wcześniej produktami spożywczymi, warto zastosować środek, który nie tylko odizoluje nadżerkę od czynników drażniących, ale również będzie miał korzystny wpływ na uszkodzoną błonę śluzową (np. Sachol Aftigel). Taki środek zadziała również przeciwbólowo, ograniczając pieczenie w jamie ustnej. Dzięki temu codzienne czynności, takie jak jedzenie czy mówienie, nie będą sprawiały bólu.

Więcej informacji o zdrowym uśmiechu można znaleźć na stronie www.niemusicitoprzeszkadzac.pl
Sachol Aftigel – wyrób medyczny przydatny w leczeniu aft, aftowego zapalenia jamy ustnej i mikrozmian w jamie ustnej wywołanych na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dzięki skuteczności naturalnych standaryzowanych ekstraktów wyrób ten tworzy ochronną warstwę przykrywającą mikrozmiany i ogranicza bolesne objawy oraz pieczenie. Ponadto sprzyja on procesowi odnowy nabłonka. Dostępny w tubie 12 ml.
Średnia cena apteczna: 12 g/ 17-18 zł
Sachol Aftigel, 12 ml. Wskazania do stosowania: afty, aftowe zapalenie jamy ustnej i mikrozmiany w jamie ustnej wywołane na przykład przez stałe lub ruchome protezy bądź aparaty ortodontyczne. Dystrybutor: Valeant Sp. z.o.o. s.j.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy