LIFESTYLE Zdrowie

Kim jest optometrysta?

Kim jest optometrysta?
Jeśli myślimy o specjalistach, którzy zajmują się ochroną i zdrowiem naszych oczu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam optyk i okulista. Niewiele osób wie, że wśród ekspertów dbających o narząd wzroku znaleźć można także

Data publikacji: 2016-05-16
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Kim jest optometrysta?
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Jeśli myślimy o specjalistach, którzy zajmują się ochroną i zdrowiem naszych oczu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam optyk i okulista. Niewiele osób wie, że wśród ekspertów dbających o narząd wzroku znaleźć można także optometrystę.

Kim jest optometrysta? Zdrowie, LIFESTYLE - Jeśli myślimy o specjalistach, którzy zajmują się ochroną i zdrowiem naszych oczu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam optyk i okulista. Niewiele osób wie, że wśród ekspertów dbających o narząd wzroku znaleźć można także optometrystę.

Jeśli myślimy o specjalistach, którzy zajmują się ochroną i zdrowiem naszych oczu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam optyk i okulista. Niewiele osób wie, że wśród ekspertów dbających o narząd wzroku znaleźć można także optometrystę. Jeśli mamy problem z ostrością widzenia, miewamy bóle głowy czy oczu, to właśnie ten specjalista jest w stanie nam pomóc. Czym konkretnie się zajmuje – tłumaczą optycy-optometryści z Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO).

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to podobnie jak okulista zawód medyczny, jednak optometryści nie zajmują się  wykrywaniem i leczeniem chorób narządu wzroku (takich na przykład  jak: jaskra czy zaćma), a diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Należą do nich: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, prezbiopia (starowzroczność). Optometrysta diagnozuje też zaburzenia widzenia obuocznego, takie jak zez, heteroforia (zez ukryty) czy zaburzenia akomodacji (tzw. nastawność oka – dostosowanie się oka do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach). Dlatego w jego gabinecie znajduje się szereg przyrządów, takich jak: tablice tekstowe, foropter, autorefraktometr, tonometr, biomikroskop czy oftalmometr.

Optomotrystą zostaje osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku lub specjalności optomteria lub studia podyplomowe z optometrii.

Sygnały ostrzegawcze

Do optometrysty powinniśmy zgłosić się wtedy, gdy nasze widzenie przestaje być czynnością automatyczną, czyli kiedy wykonując tę czynność,  musimy podejmować dodatkowy wysiłek – mrużymy oczy, czekamy aż obraz nam się wyostrzy, a do tego pojawiają się bóle oczu czy niewyraźne widzenie. Często dotyczy to osób, które codziennie przez kilka godzin korzystają z komputera czy z telefonu komórkowego.

A to już wiesz?  Witamina C pomaga chronić przed stresem oksydacyjnym spowodowanym m.in. wysiłkie

Dlatego, jeśli pojawią się u nas tego typu objawy, wówczas najlepiej zgłosić się właśnie do optometrysty. Jak przekonują optycy-optometryści Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, znalezienie go nie jest trudne – coraz częściej zdarza się, że optycy są też optometrystami. Wtedy w salonie optycznym mogą oni wykonać badania diagnozujące wady wzroku i wskazać odpowiedni sposób ich korekcji, czyli wykonać dla nas okulary lub dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe. Warto dodać, że czasem nie są nawet potrzebne okulary, a dobrze dobrane ćwiczenia wzrokowe wskazane przez optometrystę, które usprawnią naszą akomodację oraz pozwolą nam pozbyć się takich dolegliwości jak ból oczu, ból głowy czy wrażenie dwojenia się obrazu.

Więcej informacji na temat wad wzroku, sposobów ich korekcji oraz specjalistycznych badań, można znaleźć w filmach edukacyjnych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, zrealizowanych z udziałem optyków, optometrystów i okulistów. Materiały dostępne są pod adresem: http://www.krio.org.pl/filmy-edukacyjne        

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Kim jest optometrysta? Zdrowie, LIFESTYLE - Jeśli myślimy o specjalistach, którzy zajmują się ochroną i zdrowiem naszych oczu, w pierwszej kolejności na myśl przychodzą nam optyk i okulista. Niewiele osób wie, że wśród ekspertów dbających o narząd wzroku znaleźć można także optometrystę.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy