LIFESTYLE Zdrowie

A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka?

A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka?
Data publikacji: 2017-10-12 Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka? Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że

Data publikacji: 2017-10-12
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka?
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka? Zdrowie, LIFESTYLE -

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Na szczęście każdy może pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od osoby niespokrewnionej. 13 października obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Właśnie tego dnia, w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Sukcesja odbędzie się akcja „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”.

W dniach 13-15 października, w 14 miastach na terenie całego kraju, odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS (Baza Dawców Komórek Macierzystych). Do ogólnopolskiej akcji dołączyło się Centrum Handlowo-Rozrywkowe Sukcesja, reprezentując Łódź. Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary są zainspirowane Ogólnopolskim Dniem Dawcy Szpiku, jaki ma miejsce 13 października. To właśnie przy okazji tego dnia, Rotary Polska postanowiło przyłączyć się do Fundacji DKMS w misji walki z nowotworami krwi i zainicjowało ogólnopolską akcję o nazwie: „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”.

Fundacja DKMS to jeden z największych ośrodków dawców szpiku i komórek macierzystych w kraju. Choć liczba osób w bazie stale wzrasta, tylko 5% potencjalnych dawców zostało realnymi dawcami i oddało komórki do przeszczepienia w ciągu ostatnich 10 lat. Tylko jedna trzecia Pacjentów potrzebujących przeszczepienia znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. Pozostałym szansę na życie mogą dać tylko Dawcy niespokrewnieni. Aby mogło dojść do przeszczepienia, cechy tkanki Pacjenta i Dawcy muszą wykazywać niemalże 100-procentową zgodność. Właśnie dlatego, im więcej osób zarejestruje się w bazie fundacji DKMS, tym większa szansa na znalezienie genetycznego bliźniaka.

Dawca komórek macierzystych ma możliwość podarować szansę na nowe życie osobie chorej na nowotwór krwi. Wystarczy mieć od 18 do 55 lat, ważyć minimum 50 kg, jednocześnie nie mając znaczącej nadwagi oraz być w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Całość administracyjnych kwestii związanych z dołączeniem do bazy będzie można przeprowadzić na terenie Sukcesji.

A to już wiesz?  Na przedświąteczne oczyszczenie – postne, smaczne, nie nudne

„Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary” w Sukcesji odbędą się 14 i 15 października w godzinach od 12:00 do 19:00. Stanowisko Fundacji zostanie zlokalizowane na poziomie 0, obok sklepu Ziaja oraz Douglas.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
A czy Ty masz swojego genetycznego bliźniaka? Zdrowie, LIFESTYLE -
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy