LIFESTYLE Zdrowie

Co roku rak płuca zabija 20-tysięczne miasto

Co roku rak płuca zabija 20-tysięczne miasto
Polska, Węgry i Dania to jedyne kraje w Unii Europejskiej, w których rośnie śmiertelność kobiet na raka płuca. Rocznie w naszym kraju umiera na niego nawet 6 tysięcy pań – to o dwa tysiące więcej niż jeszcze przed

Data publikacji: 2015-05-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Co roku rak płuca zabija 20-tysięczne miasto
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Polska, Węgry i Dania to jedyne kraje w Unii Europejskiej, w których rośnie śmiertelność kobiet na raka płuca. Rocznie w naszym kraju umiera na niego nawet 6 tysięcy pań – to o dwa tysiące więcej niż jeszcze przed dekadą.

Co roku rak płuca zabija 20-tysięczne miasto Zdrowie, LIFESTYLE - Polska, Węgry i Dania to jedyne kraje w Unii Europejskiej, w których rośnie śmiertelność kobiet na raka płuca. Rocznie w naszym kraju umiera na niego nawet 6 tysięcy pań – to o dwa tysiące więcej niż jeszcze przed dekadą.

Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecim wśród mężczyzn.

W naszym kraju co roku zapada na niego ok. 21 tys. osób, w tym 15 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet. Skalę problemu pokazują statystyki – w ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych mężczyzn wzrosła o prawie 100%, a kobiet – aż o 400%. Najczęstszą przyczyną zachorowania jest palenie papierosów, a także wdychanie zanieczyszczonego powietrza i czynniki genetyczne.

 

Na te objawy uważaj

Początkowe objawy raka płuca są niezauważalne, dlatego lekarzom udaje się uratować jedynie 10 do 15% ogółu chorych. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że nowotwory płuca, w pierwszym okresie rozwoju nie dają żadnych objawów. Choroba rozwija się w miąższu płucnym, który nie ma zakończeń nerwowych. Ból pojawia się dopiero w momencie ucisku na żebra lub inne unerwione okolice – mówi Martyna Niewójt z kampanii Rakoobrona, mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej.

Podstawowy sygnał ostrzegawczy stanowi kaszel, a ten – szczególnie wśród palaczy – jest często lekceważony. Rzeczywiście alarmujące krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, chrypka, duszność, chudnięcie, osłabienie, stany podgorączkowe, pojawiają się w momencie zaawansowanej choroby, a wtedy jest już za późno.

Jak dotąd nie wdrożono na świecie jednolitej, skutecznej metody profilaktyki wtórnej. Nadzieję budzi niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej, stosowana wobec osób będących w grupie wysokiego ryzyka. Nie jest to jednak metoda refundowana w Polsce. Ponadto szacuje się, że zmniejsza ona umieralność na raka płuca jedynie o około 20%. Podstawą skutecznego zapobiegania rakowi płuca jest profilaktyka pierwotna, czyli zaniechanie palenia tytoniu jako czynnika wybitnie kancerogennego.

A to już wiesz?  Jak dbać o związek po 50 roku życia?

 

Co ósmy palacz zachoruje na raka

Papieros zawiera około czterech tysięcy toksycznych związków, fizycznych i chemicznych, w tym kilkanaście o wyraźnie zdefiniowanym działaniu rakotwórczym. Wypalenie 20 papierosów dziennie zwiększa 20-25-krotnie ryzyko powstania raka płuca. Dlaczego więc tak chętnie po nie sięgamy?

Tytoń zawiera substancje euforyzujące, które dają wrażenie chwilowego szczęścia. Takiemu uczuciu towarzyszy wiele negatywnych następstw – bóle głowy, nudności, mniejszy apetyt, gorsze poczucie smaku, obniżone zdolności seksualne. Wiek rozpoczęcia palenia tytoniu stanowi bardzo ważny element związany z ryzykiem zachorowania na raka. Organizm młodego człowieka ma mniej mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwy na działanie czynników rakotwórczych.

Według Martyny Niewójt z kampanii Rakoobrona, problem ten pokazuje, jak ważne jest edukowanie młodzieży w temacie profilaktyki onkologicznej. – Według statystyk co ósmy palacz tytoniu zachoruje na raka płuca. Ludziom się wydaje, że z rzuceniem palenia można poczekać, że będą mieli szczęście i unikną choroby, co jest typową reakcją wypierania. Objawów nie można lekceważyć, ponieważ późno wykryty nowotwór jest chorobą śmiertelną. Rezygnacja z palenia jest trudna, ale diametralnie zwiększa nasze szanse na długie i wolne od raka życie – mówi.

 

Kampania Rakoobrona jest skierowana do młodzieży w wieku 14-19 lat i przewiduje zajęcia edukacyjne w szkołach – w wymiarze 1 godziny lekcyjnej, dla uczniów klas II i III szkół gimnazjalnych oraz I-III szkół ponadgimnazjalnych. Dla szkół, które wyrażą zainteresowanie programem, Fundacja Rosa przygotowała profesjonalne materiały edukacyjne, opracowane w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie. Materiały są przekazywane bezpłatnie. Do programu mogą się zgłaszać szkoły z całej Polski.

 

Więcej o kampanii Rakoobrona: http://www.rakoobrona.pl/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Co roku rak płuca zabija 20-tysięczne miasto Zdrowie, LIFESTYLE - Polska, Węgry i Dania to jedyne kraje w Unii Europejskiej, w których rośnie śmiertelność kobiet na raka płuca. Rocznie w naszym kraju umiera na niego nawet 6 tysięcy pań – to o dwa tysiące więcej niż jeszcze przed dekadą.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy