Żywność

Domowe przetwory – czyli powrót do korzeni

Domowe przetwory – czyli powrót do korzeni
Informacja prasowa Warszawa, 5 września 2018 Domowe przetwory przywodzą na myśl spiżarki naszych babć i pozwalają wrócić do niezapomnianych smaków dzieciństwa. Przecież w środku zimy

Informacja prasowa
Warszawa, 5 września 2018

Domowe przetwory przywodzą na myśl spiżarki naszych babć i pozwalają wrócić do niezapomnianych smaków dzieciństwa. Przecież w środku zimy najbardziej smakować będzie konfitura przygotowana jeszcze latem, własnoręcznie z najlepszych w tym sezonie owoców. Smak dzieciństwa, który pamiętamy, warto urozmaicić bakaliami. Suszone owoce doskonale nadają się do domowych przetworów, dodając im wyjątkowy smak. Dlaczego więc nie spróbować w tym roku? Właśnie po to, by zimą cieszyć się smakiem jabłkowej konfitury z rodzynkami lub bakaliowego chutney’a z dodatkiem malinowych pomidorów.
Wracamy do korzeni
Homemade jest jednym z mikrotrendów, który na stałe wpisał się w nasz kulinarny świat. Według przeprowadzonych przez markę Bakalland badań , ponad 50% z nas uważa, że najlepsze jest to co domowe i wykonane ze sprawdzonych składników: sosy, przeciery, domowe przetwory czy wypieki. Uwielbiamy eksperymentować w kuchni, a także często wracamy do smaków naszego dzieciństwa, dodając do nich odrobinę nowoczesności. Na portalach społecznościowych z dumą pokazujemy to, co udało nam się przygotować w domowym zaciszu. Dlaczego ten mikrotrend stał się tak popularny? To proste – dzięki temu, że gotujemy sami, dobrze wiemy, co znajduje się w składzie naszych dań, dbamy o ich jakość i smak, a przy okazji odkrywamy w sobie niezliczone kulinarne talenty.
Jak podkreśla Zuzanna Skalska, analityk trendów, współtwórca Trendbooka Bakalland:
Komfortem, a zarazem prawdziwą umiejętnością, jest dziś robienie własnych domowych przetworów (według tradycyjnych receptur z nutą nowoczesności) oraz przygotowywanie domowych wypieków. Powrót do korzeni to chyba najważniejsza rzecz, którą każdy z nas we współczesnym świecie powinien zrobić i zapamiętać. Według raportu ONZ w 2050 roku ponad 75% mieszkańców Ziemi będzie mieszkać w zurbanizowanych strefach – czyli megamiastach i już dziś wiadomo, że będziemy mieć problem z wyżywieniem wszystkich mieszkańców naszej planety. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie nowych trendów i nawyków żywieniowych. Jednym słowem rozpocznijmy czas powrotu do korzeni już dziś.
Szukasz inspiracji? Koniecznie wypróbuj nasze sprawdzone przepisy.
Konfitura z jabłek i rodzynek z odrobiną cynamonu
Składniki (na 6 słoiczków):
• 1 kg jabłek
• 100 g Rodzynek luksusowych Bakalland
• 150 g Rodzynek bursztynowych Bakalland
• 1 łyżka cynamonu
• Pół szklanki wody
• 3 łyżki brązowego cukru
• Sok z połowy cytryny

A to już wiesz?  20 stycznia, Światowy Dzień Bigosu - 2 przepisy na kultowy bigos

Jabłka obieramy ze skórki, usuwamy z nich gniazda nasienne i kroimy w cienkie kawałki (jabłka można też zetrzeć na tarce). Następnie do garnka wlewamy wodę, dodajemy pokrojone jabłka, cukier, cynamon i sok z cytryny. Smażymy na małym ogniu, często mieszając. Kiedy jabłka będą wystarczająco miękkie dodajemy rodzynki i gotujemy jeszcze przez ok. 10 minut. Gotową, jeszcze ciepłą konfiturę przekładamy do słoików i poddajemy procesowi pasteryzacji przez ok. 30 minut. Gotową konfiturę możemy przechowywać w domowej spiżarce i otworzyć kiedy tylko będziemy mieć na nią ochotę.

Bakaliowy chutney z dodatkiem chilli i pomidorów

Składniki (na 6 słoiczków):
• 1 kg pomidorów
• 100 g Żurawiny Całe Owoce Bakalland
• 150 g Rodzynek bursztynowych Bakalland
• 100 g Śliwek Całe Owoce Bakalland
• 2 cebule
• 2 ząbki czosnku
• 2 łyżki oliwy
• Szczypta chilli (lub połowa świeżej papryczki)
• Sól i pieprz do smaku

Cebulę i czosnek kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy na patelni, następnie dodajemy bakalie. Podsmażamy jeszcze przez chwilę, aż wszystkie składniki połączą się ze sobą. Do podsmażonych składników dodajemy pokrojone w koskę pomidory, wszystkie składniki gotujemy pod przykryciem przez ok. 25 minut do momentu aż połączą się z sobą. Gotowy chutney doprawiamy solą i pieprzem, aby jeszcze bardziej podbić smak dodajemy również szczyptę chilli. Następnie chutney przekładamy do słoików i pasteryzujemy przez ok. 20 minut.

Chcesz dowiedzieć się więcej o trendach żywieniowych? Zapraszamy do lektury Trendbooka: https://bakalland.pl/ciekawostki/jedzenie-w-centrum-uwagi-trendbook/

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy