LIFESTYLE Zdrowie

Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach

Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach
Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w

Data publikacji: 2021-02-11
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach.

Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach Zdrowie, LIFESTYLE - Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach.

Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach. To Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży – jeden z nielicznych w województwie podlaskim.

– To miejsce uruchomiliśmy dzięki wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i finansowaniu usług przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Co ważne opieką objęte zostaną dzieci przed rozpoczęciem realizacji nauki szkolnej i realizujące obowiązek szkolny oraz młodzież kształcąca się w szkołach ponadpodstawowych. Do Ośrodka Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej nie wymagane jest skierowanie – mówi Bożena Łapińska, dyrektor suwalskiego szpitala psychiatrycznego. I dodaje: – Szczególnie dziś, w dobie pandemii, specjalistyczna pomoc najmłodszym jest bardzo ważna. Za chwilę minie rok, od kiedy wprowadzono zdalne nauczanie, i tak naprawdę wielu młodych ludzi nie było na to w żaden sposób przygotowanych, a konsekwencje już są widoczne.

W suwalskim ośrodku pracują tacy specjaliści, jak: psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy. Jak sami przyznają, kluczowa jest współpraca z rodzinami i placówkami oświatowymi, ponieważ skala zaburzeń u dzieci i młodzieży rośnie z roku na rok w zatrważającym tempie. Na przestrzeni 10 lat liczba młodych pacjentów z myślami samobójczymi wzrosła tysiąckrotnie.

– Tylko skoordynowane działania pozwolą na lepsze zdiagnozowanie problemów i wprowadzenie działań systemowych w terapii na poziomie indywidualnym dziecka czy nastolatka z trudnościami psychicznymi – mówiła Wiesława Burnos, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Problem jest ogromny. Możliwość powołania takich ośrodków pojawiła się w ubiegłym roku i sukcesywnie powstają one na terenie naszego województwa.

A to już wiesz?  Badania Gedeon Richter dotyczące schizofrenii: co najmniej połowa opiekunów chorych na schizofrenię z trudem radzi sobie z obciążeniem finansowym – 60% ma poważne problemy z utrzymaniem pracy, a 50% brakuje kontaktu z innymi opiekunami.

Do Ośrodka mogą zgłaszać się nie tylko dzieci i młodzież, borykające się z zaburzeniami, ale także rodzice. Ośrodek będzie czynny pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, w tym dwa razy w tygodniu od godziny 11.00 do godz. 20.00.

– Terapia blisko miejsca zamieszkania ma zdecydowanie zmniejszyć stres oraz sprawić, że opieka będzie się odbywać w bardziej znanym i przyjaznym środowisku. Zapewni to z pewnością lepszy kontakt z rodzicem, opiekunem czy ze szkołą, lepszą wymianę informacji, bo opieka psychologiczna nie może być prowadzona bez współpracy rodziców czy opiekunów. Zwiększy się znacznie dostępność do świadczeń dla dzieci i młodzieży – mówiła Natalia Głowacka, psycholog z suwalskiego ośrodka.

W tej chwili pod opieką nowej placówki znajduje się 40 pacjentów. Najmłodszy z nich ma zaledwie trzy lata.
Podczas III Suwalskiego Forum Psychiatrycznego odbyło się uroczyste otwarcie ośrodka. Uczestniczyli w nim Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Wiesława Burnos, członek zarządu Województwa Podlaskiego, poseł Jarosław Zieliński, Zdzisław Przełomiec, przewodniczący suwalskiej rady miejskiej oraz radni sejmiku województwa podlaskiego Bogdan Dyjuk i Cezary Cieślukowski.

– Wielokrotnie miałem sygnały, że taka pomoc jest potrzebna i dlatego cieszę się z tej inicjatywy. Zapewni to opiekę psychiatryczną najmłodszym mieszkańcom Suwałk, którzy zwłaszcza dziś w odizolowaniu i samotności muszą borykać się z własnymi problemami – mówił Czesław Renkiewicz.

Inne ośrodki, które funkcjonują w ramach Specjalistycznego Psychiatrycznego SP ZOZ w Suwałkach znajdują się w Becejłach, Sokółce, Augustowie i w Sejnach. Niebawem planowane są kolejne otwarcia.
III Suwalskie Forum Psychiatryczne na stałe wpisało się w suwalski kalendarz. W programie były wykłady, dyskusje i wystąpienia. Data imprezy nie była przypadkowa, ponieważ 11 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Działa nowy ośrodek opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Suwałkach Zdrowie, LIFESTYLE - Diagnostyka psychologiczna, psychoterapia indywidualna, grupowa i rodzinna, wsparcie psychologiczne zarówno w domu, jak i w szkole – to główny zakres działalności nowo otwartej placówki w Suwałkach.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy