Zdrowie

Jak dłużej cieszyć się sprawnymi stawami?

Jak dłużej cieszyć się sprawnymi stawami?
Informacja prasowa 20 czerwca 2018, Warszawa Dbamy o wygląd i urodę, często zapominając o tym, by odpowiednio zatroszczyć się o zdrowe stawy i mocne kości.

Informacja prasowa
20 czerwca 2018, Warszawa

Dbamy o wygląd i urodę, często zapominając o tym, by odpowiednio zatroszczyć się o zdrowe stawy i mocne kości. To właśnie one pracują ciężko i niemal bez żadnych przerw, dlatego często są przeciążone i bolą. Ochronić je może odpowiednia profilaktyka, która pozwoli uniknąć problemów w późniejszym wieku. O tym, jak przez długie lata cieszyć się sprawnością ruchową wyjaśnia dr n. med. Tadeusz Śnieżek.
Co to są stawy?
Stawy są rodzajem ruchomego połączenia minimum dwóch kości. Mamy je wszędzie tam, gdzie nasze kończyny zginają się – w kostkach nóg, kolanach, biodrach, nadgarstkach czy łokciach. – Każdy staw posiada przynajmniej dwie powierzchnie stawowe, które pokrywa chrząstka stawowa umożliwiającą poślizg. Dla ułatwienia tego poślizgu, jama stawu wypełniona jest płynem stawowym – rodzajem smaru, który dostarcza chrząstce produkty budulcowe. Cała jama stawowa zamknięta jest w kapsule zwanej torebką stawową, a każdy staw otoczony jest mniejszym lub większym gorsetem mięśniowym. Mięśnie napędzają ruch czynny tworząc jednocześnie gorset ochronny – wyjaśnia dr n.med. Tadeusz Śnieżek.

Jak zachować sprawne stawy?
Chodzenie, bieganie czy nawet noszenie toreb z zakupami angażuje do pracy nasze stawy, które zużywają się. Gdy działają bez zarzutu, nie zwracamy na nie uwagi. Problemy zaczynają się, gdy uszkodzona zostaje chrząstka stawowa, która chroni kości przed ścieraniem i pozwala na swobodne wykonywanie ruchów. – Aby stawy zachowały swoją sprawność, należy pomóc im, stosując się do kilku bardzo ważnych zasad. Po pierwsze w stawach muszą zachodzić permamentne ruchy, dożywienie i poślizg dla chrząstki. Należy również dbać o stan mięśni, które są w niektórych stawach (kolanowy, kręgosłup) głównymi elementami stabilizującymi. Ponadto należy dbać o biomechanikę, czyli prawidłowe obuwie utrzymujące oś pięty w pionie. Odchylenie osi pięty rotuje goleń, a to z kolei powoduje przeciążenia w stawach kolanowych i szybsze zużywanie się chrząstki. Co ważne – zwracajmy uwagę na prawidłowe odżywianie się, unikanie palenia papierosów czy forsowanie się. W przypadku planowania większego wysiłku, zawsze przeprowadzajmy odpowiednią rozgrzewkę, a po zakończeniu treningu rozciąganie – tłumaczy dr n.med. Tadeusz Śnieżek.
Naszym stawom pomożemy również, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej. Warto sięgnąć po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.

A to już wiesz?  Jak to jest z przestrzeganiem praw pacjenta w Polsce

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy