LIFESTYLE Zdrowie

Nietrzymanie moczu, co robić?

Nietrzymanie moczu, co robić?
Kolejne wyjście ze znajomymi, a Ty zostajesz w domu? Zapomniałaś już jak dobrze się bawić bez obawy o przykre i niekomfortowe sytuacje? Podejmij leczenie i zapomnij o problemie nietrzymania moczu raz na

Data publikacji: 2015-12-28
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nietrzymanie moczu, co robić?
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Kolejne wyjście ze znajomymi, a Ty zostajesz w domu? Zapomniałaś już jak dobrze się bawić bez obawy o przykre i niekomfortowe sytuacje? Podejmij leczenie i zapomnij o problemie nietrzymania moczu raz na zawsze.

Nietrzymanie moczu, co robić? Zdrowie, LIFESTYLE - Kolejne wyjście ze znajomymi, a Ty zostajesz w domu? Zapomniałaś już jak dobrze się bawić bez obawy o przykre i niekomfortowe sytuacje? Podejmij leczenie i zapomnij o problemie nietrzymania moczu raz na zawsze.

Kolejne wyjście ze znajomymi, a Ty zostajesz w domu? Zapomniałaś już jak dobrze się bawić bez obawy o przykre i niekomfortowe sytuacje? Podejmij leczenie i zapomnij o problemie nietrzymania moczu raz na zawsze.

Młode osoby niechętnie mówią o problemie nietrzymania moczu. Powszechnie przyjmuje się, że jest to oznaka starzenia się organizmu i dotyka raczej osób w zaawansowanym wieku. Warto jednak przełamać wstyd i rozpocząć leczenie, by uniknąć kłopotliwych sytuacji, a tym samym w pełni korzystać z życia. Tematykę problemu przybliży rozmowa z doktorem Leszkiem Czekańskim – ginekologiem z Radomskiego Centrum Ginekologiczno – Położniczego.

Czym jest NTM?

-NTM, czyli nietrzymanie moczu, to mimowolny wyciek moczu przez cewkę moczową. Jest to proces, nad którym nie można zapanować i dla wielu osób stanowi poważny problem. Rozróżnia się trzy główne rodzaje nietrzymania moczu: wysiłkowe NTM (WNTM), NTM z parć naglących
i mieszane NTM.

Wysiłkowe NTM – wyciek moczu pojawia się podczas wysiłku, w momencie podwyższonego ciśnienia w brzuchu. Wyróżnia się trzy postaci schorzenia. W najlżejszej popuszczanie zdarza się przy dużym wysiłku fizycznym, takim jak dźwiganie czy kaszel,
w najcięższej wyciek moczu może pojawić się przy chodzeniu, a nawet leżeniu. Często nawet zwykłe sytuacje, takie jak śmiech, kończą się popuszczaniem moczu. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej występujący rodzaj tego schorzenia, leczy się je zachowawczo lub chirurgicznie.

NTM z parć naglących – w tym rodzaju choroby, mimowolnemu wyciekowi moczu towarzyszy uczucie silnego parcia na pęcherz. Często nieprzyjemne uczucie pojawia się nawet gdy w pęcherzu znajduje się mała ilość moczu. Ten rodzaj dolegliwości leczy się farmakologicznie.

A to już wiesz?  Dietetycznie i aktywnie, czyli jak zorganizować sobie ruch na świeżym powietrzu

NTM mieszane – jest połączeniem dwóch powyższych rodzajów i w jego przypadku stosuje się zarówno leczenie zachowawcze (farmakologiczne oraz ćwiczenia) jak
i chirurgiczne.

-Niezależnie od typu, każdy rodzaj NTM jest sporym utrapieniem. Niestety, nadal niewiele osób decyduje się na konsultację z lekarzem od razu po zauważeniu problemu. Pacjenci żyją z nim latami, nie wiedząc, że jest to schorzenie całkowicie wyleczalne.

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu?

-W przypadku łagodniejszych postaci NTM często zaleca się pacjentkom napinanie mięśni Kegla
w ramach ćwiczeń dna miednicy i trening pęcherza. Po opanowaniu tych pierwszych można ćwiczyć wszędzie i w każdej chwili nawet w tramwaju czy w pracy. Trening pęcherza wykonuje się podczas oddawania moczu, można wstrzymywać strumień na kilka sekund lub starać się odwiedzać toaletę w konkretnych godzinach, z coraz dłuższymi przerwami.

 

Kilka przykładowych ćwiczeń dna miednicy:

Siedząc na brzegu krzesła zegnij nogi pod kątem prostym, stopy postaw na podłodze. Wyprostowane ręce oprzyj z tyłu siedzenia, za pośladkami. Następnie unoś biodra wypychając je do przodu.

W pozycji analogicznej do poprzedniego ćwiczenia, włóż między kolana małą piłkę
i zaciskaj je jakbyś chciała zgnieść przedmiot. Jednocześnie napinaj mięśnie krocza.

Leżąc na plecach połóż wyprostowane ręce wzdłuż tułowia, stopy postaw na podłodze, rozstawiając je na szerokość bioder. Między kolana włóż poduszkę. Następnie unoś biodra na wydechu. Uda i tułów powinny stanowić w ten sposób jedną linię. Z uniesionymi biodrami zaciskaj lekko poduszkę kolanami, dolne mięśnie brzucha przyciągaj w stronę pępka. Opuść biodra na wydechu.

 

Wszystkie ćwiczenia powinno się wykonywać systematycznie, ćwicząc ok 15-30 minut dziennie. Dopiero wtedy okażą się one skuteczne. Do ćwiczeń mięśni dna miednicy można wykorzystać również szereg przyrządów, takich jak np. ciężarki dopochwowe. Zadanie polega na utrzymaniu ciężarka przez 30 minut w pochwie.

A to już wiesz?  SPACERY - MASZ TO W GENACH!

Jakie są inne metody leczenia nietrzymania moczu, poza ćwiczeniami?

-Oprócz ćwiczeń często zaleca się leczenie farmakologiczne lub operacyjne. To pierwsze stosuje się zwykle w leczeniu nietrzymania moczu z parć naglących. Natomiast leczenie chirurgiczne to prosty zabieg polegający na podwieszeniu cewki moczowej lub poprawie jej domknięcia. W naszym Centrum wykonujemy ten zabieg dość często i stosuje się go do leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Po zabiegu, pobyt w klinice rzadko przekracza jedną dobę.

Przyczyn niekontrolowanych wycieków moczu może być wiele. Są to np. powikłania w wyniku infekcji układu moczowego, zwiotczenie mięśni miednicy, osłabienie cewki moczowej, a także otyłość. Schorzenie to dotyczy zarówno kobiet, mężczyzn jak i dzieci, a zatem może dosięgnąć pacjentów w każdym wieku. Ważne jest, by przełamać wstyd i zgłosić się z problemem do lekarza, ten dobierze odpowiednie metody leczenia i pomoże pożegnać się z krępującymi sytuacjami.

Konsultacja merytoryczna: doktor Leszek Czekański – lekarz ginekolog, kierownik Radomskiego Centrum Ginekologiczno – Położniczego (Radom)
http://www.ginmed.com/ 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Nietrzymanie moczu, co robić? Zdrowie, LIFESTYLE - Kolejne wyjście ze znajomymi, a Ty zostajesz w domu? Zapomniałaś już jak dobrze się bawić bez obawy o przykre i niekomfortowe sytuacje? Podejmij leczenie i zapomnij o problemie nietrzymania moczu raz na zawsze.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy