LIFESTYLE Zdrowie

Okres niemowlęcy – etapy rozwoju w 1. roku życia

Okres niemowlęcy – etapy rozwoju w 1. roku życia
Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań

Data publikacji: 2021-05-24
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Okres niemowlęcy – etapy rozwoju w 1. roku życia
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych.

Okres niemowlęcy - etapy rozwoju w 1. roku życia Zdrowie, LIFESTYLE - Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych.

Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych. Aby zapewnić prawidłowy rozwój dziecka należy zadbać o jego dobre żywienie, odpowiednią higienę opartą o kosmetyki pielęgnacyjne dostosowane do potrzeb skóry dziecka oraz umożliwić dziecku dostęp do środków rozwijających wszystkie umiejętności.

Pierwsze dni życia

W pierwszych dobach życia u noworodków możemy zaobserwować tzw. stany przejściowe.  Często występuje fizjologiczny spadek masy ciała o około 10 proc. – jest to związane z oddaniem moczu i utratą ciepła przez parowanie. Podobnie jest z przejściową hipotermią na skutek utraty masy ciała i przejściowego odwodnienia mogącego wynikać z opóźnionego karmienia.

W 2-3 dobie pojawiają się u dziecka  stolce przejściowe – kilkanaście na dobę. W tym czasie dbanie o higienę okolic intymnych noworodka jest bardzo istotne, aby nie dopuścić do pojawienia się zaczerwienień tych miejsc, a w konsekwencji do pieluszkowego zapalenia.  Zmiana pieluszki u noworodka powinna następować w zależności od potrzeb, średnio co 3 godziny. Do kąpieli dziecka warto stosować naturalne emolienty. Ponadto warto rozważyć zmianę zwykłych, drażniących pampersów na te, które są wykonane z naturalnych materiałów takich jak pieluszki bambusowe.

Całość tych działań stanowi prewencję zapaleń okołopieluszkowych, czyli tzw. „odparzeń” u niemowlaka. U swojego dziecka mamy mogą zauważyć zmiany skórne rumieniowo-grudkowe, takie jak wykwity alergiczne i rumień toksyczny. Nie powinny one powodować niepokoju u rodziców, gdyż nie stanowią one zagrożenia dla noworodka. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji tych miejsc kremem łagodzącym z przeznaczeniem dla tej grupy wiekowej.   W przypadku gdy zauważymy duże podrażnienie i zaczerwienienie na skórze, do pielęgnacji można wykorzystać kremy zawierające w swoim składzie cynk. Krem lub maść nakładamy zawsze na uprzednio oczyszczoną oraz osuszoną skórę dziecka. Higienę tych okolic najlepiej zachować z użyciem bawełnianych materiałów lub jednorazowych płatków kosmetycznych.

A to już wiesz?  WIOSENNE KINDER PARTY: MINI HOT-DOGI Z GUACAMOLE I SALSĄ POMIDOROWĄ

Okres niemowlęcy

Okres niemowlęcy mieści się w przedziale czasowym od 2. do 12. miesiąca życia. W tym czasie zauważalny jest najszybszy rozwój zarówno somatyczny jak i motoryczny.  Zwiększa się długość ciała o ok. 50 proc. długości od wartości, która została zmierzona zaraz po urodzeniu. Masa urodzeniowa dziecka podwaja się około 5. miesiąca życia, a potraja w 9. miesiącu. W pierwszym półroczu średni wzrost masy ciała dziecka wynosi 600 g, zaś w drugim 500 g. 

Zmiana proporcji ciała następuje od 3. miesiąca życia. Zauważalne jest wyrównanie obwodu głowy i klatki piersiowej. Wyraźnie zwiększa się ilość tkanki tłuszczowej do 6 miesiąca. Pierwsze zęby mleczne pojawiają  się ok 6. miesiąca życia. Kolejne średnio jeden na miesiąc. W 12 miesiącu życia u dziecka jest już ok 6-8 zębów.

W 2 miesiącu życia możemy zaobserwować tzw. głużenie. Od pierwszego półrocza do roku życia dziecko zaczyna gaworzyć, zaś około 9 miesiąca powtarza już dźwięki. Zaawansowany rozwój mowy ma miejsce do 12 miesiąca życia. czynności ruchowych u dziecka rozwijają się takie umiejętności, jak podnoszenie główki do 3. miesiąca życia, siedzenie z podparciem od 4. do 7. miesiąca, raczkowanie od 5. do 13. miesiąca, stanie samodzielnie od 7. do 17. miesiąca a chodzenie od 8. do 18. miesiąca życia.

W celu wykluczenia nieprawidłowości w rozwoju psychoruchowym należy również obserwować tzw. ruchy precyzyjne dziecka, takie jak uderzenia w przedmiot (2-5 miesiąc), przekładanie przedmiotu z jednej ręki do drugiej (4-7 miesiąc), jedzenie palcami (5-10 miesięcy), jedzenie łyżeczką (12-18 miesięcy), picie z kubeczka (10-18 miesięcy).

CUDOCELL MAX to krem ochronno-regenerujący polecany w pielęgnacji niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Zawiera 7 składników aktywnych oraz innowacyjny biopolimer Dibushield, który tworzy na skórze trójwymiarową siatkę 3D chroniącą przed niekorzystnym działaniem środowiska zewnętrznego. Zapewnia ochronę przed pieluszkowym zapaleniem skóry, łagodzi podrażnienia oraz zapobiega ich powstawaniu, wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry oraz wykazuje działanie regenerujące. Dzięki zawartości tlenku cynku wykazuje działanie antyseptyczne.

A to już wiesz?  Katowicka Klinika Bocian realizatorem programu in vitro dla mieszkańców Sosnowca

 

 

 

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Okres niemowlęcy - etapy rozwoju w 1. roku życia Zdrowie, LIFESTYLE - Wiedza na temat etapów rozwoju w pierwszych miesiącach życia dziecka ma ogromne znaczenie we wczesnym wykrywaniu nieprawidłowości i szybkim wdrożeniu działań diagnostyczno-leczniczych.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy