LIFESTYLE Zdrowie

Pozytywne historie online

Pozytywne historie online
Na stronie http://2020.niewykrywalnie.pl/ pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania ma służyć edukacji oraz walce ze

Data publikacji: 2020-11-09
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Pozytywne historie online
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Na stronie http://2020.niewykrywalnie.pl/ pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania ma służyć edukacji oraz walce ze stygmatyzacją.

Pozytywne historie online Zdrowie, LIFESTYLE - Na stronie http://2020.niewykrywalnie.pl/ pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania ma służyć edukacji oraz walce ze stygmatyzacją.

Na stronie http://2020.niewykrywalnie.pl/ pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania 
ma służyć edukacji oraz walce ze stygmatyzacją.

Warszawa, 9 listopada 2020 r. Informacja o zakażeniu HIV dla większości osób, które słyszą taką diagnozę jest szokiem. Obawy o zdrowie własne i najbliższych podsyca strach przed społeczną izolacją. Dlatego tak istotny jest projekt „Niewykrywalni – pozytywne audiobooki i podcasty” realizowany przez Stowarzyszenie Bears of Poland. W ramach akcji na portalu niewykrywalni.pl publikowane będą opowieści osób żyjących z HIV oraz rozmowy ze specjalistami ds. HIV/AIDS. Pierwsze podcasty trafiły na stronę dziś. Kolejne będą wprowadzane w najbliższych tygodniach. Projekt realizowany jest ze środków przekazanych Stowarzyszeniu w konkursie Pozytywnie Otwarci przez Gilead Sciences.

„Kampanię prowadzimy pod hasłem ‘Życie jest POZYTYWNE, HIV tego nie zmienia’. Pozytywne podcasty, czyli świadectwa osób żyjących z HIV mają pomóc w przełamaniu stygmatyzacji osób zakażonych. Wsparciem dla ich przekazów będą audiobooki prezentujące przystępnie podaną wiedzę naukową na temat wirusa oraz profilaktyki HIV” – powiedział Tomasz Siara, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Bears of Poland, ale przede wszystkim inicjator kampanii i społecznik HIV/AIDS żyjący z HIV od 17 lat.

Jako pierwsze na stronie kampanii pojawiły się rozmowy z:

Magdą – szczęśliwą mężatką oraz matką trójki zdrowych dzieci żyjącą z HIV od urodzenia,
dr Bartoszem Szetelą, specjalistą chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu,
Bruce’em Richmanem, amerykańskim aktywistą HIV, twórcą globalnego przekazu U=U, jednym z założycieli ruchu Prevention Access Campaign (www.preventionaccess.org).

A to już wiesz?  Dyskryminacja osób seropozytywnych utrudnia walkę z epidemią HIV

Warto posłuchać: Magda opowiada, jak można w Polsce normalnie funkcjonować z wirusem. Richman tłumaczy dlaczego tak istotna jest świadomość, że osoba HIV+, która otrzymuje odpowiednią terapię antyretrowirusową w ciągu kilku miesięcy może dojść do stanu, w którym wirus jest niewykrywalny w jej krwi. Z kolei dr Szetela opowiada o pozytywnym wpływie kampanii „Niewykrywalni” na jego pracę z pacjentami i na samych pacjentów.

„Magda mówi o dorastaniu z HIV, w cieniu stygmatyzacji i wykluczenia ze strony rówieśników oraz dorosłych. Dowiecie się, jak sobie radziła w życiu, jak się szczęśliwie zakochała i wyszła za mąż za chłopaka HIV-. Magda mówi też o swoich dzieciach, które dzięki skutecznej terapii ARV urodziły się zdrowe. Bruce wyjaśnia natomiast samą koncepcję niewykrywalności. Wciąż za mało osób rozumie, że gdy dzięki lekom ARV wiremia spada poniżej 50 kopii wirusa w 1ml krwi, osoba seropozytywna przestaje być zakaźna dla swojego seronegatywnego partnera, czy partnerki seksualnej. Informacje te potwierdziły podsumowane w 2018 roku badania PARTNER/PARTNER2. Stąd niezwykle ważne dla osób HIV+ hasło niewykrywalny = niezakażający” – powiedział Tomasz Siara.

Na stronie publikowane będą kolejne pozytywne opowieści o tym, jaką ulgą jest HIV, jeśli w perspektywie był rak, o komforcie psychicznym, jaki zapewnia PrEP, o wsparciu lekarza i wiele innych.

„Projekt ‘Niewykrywalni – pozytywne audiobooki i podcasty’ jest kontynuacją kampanii ‘Niewykrywalni’, która sprawiła, że 73 osoby HIV+ postanowiły mi zaufać i opowiedzieć o swoim życiu z wirusem. W kilku przypadkach nasz kontakt przyczynił się do ich powrotu z bardzo ciemnych życiowych meandrów. Mam nadzieję, że podcasty z ich udziałem pomogą wrócić do normalnego funkcjonowania wielu innym osobom seropozytywnym” – podsumował Tomasz Siara.

„Brak rzetelnych informacji na temat zakażenia HIV oraz stygmatyzacja osób seropozytywnych są ogromnym problemem. Dlatego najlepszym sposobem na walkę z tym wirusem jest edukacja oraz pokazywanie pozytywnych przykładów, takich jak Magda czy jak Tomasz Siara. Mamy w Polsce dostępne bezpłatnie, skuteczne, bezpieczne terapie. Osoby HIV+, które się leczą mogą prowadzić normalne życie, zakładać rodziny, rodzić dzieci. Niestety wiele z nich o tym nie wie. Wierzę, że projekt Stowarzyszenia Bears of Poland łączący wiedzę specjalistów z doświadczeniem osób zakażonych przyczyni się do poprawy tej sytuacji” – powiedział Paweł Mierzejewski z Gilead Sciences, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

A to już wiesz?  5 ZASAD EDUKACJI ZDROWOTNEJ OSÓB STARSZYCH

***

Celem programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwościach normalnego życia z wirusem. W ramach programu organizowany jest konkurs dla instytucji, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki i diagnostyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Prezydent m.st. Warszawy, Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, „Służba Zdrowia”, wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich dziesięciu lat przeznaczyła blisko 2 miliony złotych na granty pozwalające realizować projekty konkursowe.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Pozytywne historie online Zdrowie, LIFESTYLE - Na stronie http://2020.niewykrywalnie.pl/ pojawiły się pierwsze podcasty opowiadające o życiu z HIV. Wkrótce znajdą się tam kolejne świadectwa osób seropozytywnych. Nowa kampania ma służyć edukacji oraz walce ze stygmatyzacją.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy