Aktualności

Przygotuj się na wstrząs w pojazdach komunikacji miejskiej

Przygotuj się na wstrząs w pojazdach komunikacji miejskiej
INFORMACJA PRASOWA Warszawa, 9 lipca 2014 r. Przygotuj się na wstrząs w pojazdach komunikacji miejskiej W pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie będzie już jeszcze

INFORMACJA PRASOWA
Warszawa, 9 lipca 2014 r.
Przygotuj się na wstrząs w pojazdach komunikacji miejskiej

W pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie będzie już jeszcze bezpieczniej. Od czerwca br. pasażerowie znajdą w nich materiały edukacyjne dotyczące pierwszej pomocy we wstrząsie uczuleniowym (anafilaktycznym). Akcja jest częścią kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!?, objętej patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, i potrwa do końca wakacji.

Chcąc zwrócić uwagę zarówno pasażerów transportu miejskiego na temat wstrząsu uczuleniowego (anafilaktycznego), specjaliści kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!? postanowili wyposażyć ich w wiedzę, która pozwoli odróżnić zasłabnięcie czy zawał od anafilaksji, przełamie lęk przy podejściu do osoby potrzebującej pomocy i umożliwi sprawne zapanowanie nad sytuacją awaryjną.

Dla mieszkańców Warszawy podróżujących komunikacją miejską eksperci Kampanii opracowali informacje na temat pierwszej pomocy we wstrząsie anafilaktycznym. Zostaną one dane w autobusach na nośnikach reklamowych Digital Signage w postaci animacji na 1310 ekranach LCD systemu UrbanINFO.TV. Pasażerowie podczas codziennych przejazdów będą mogli przeczytać, czym jest wstrząs anafilaktyczny, jakie są jego objawy i co należy zrobić w sytuacji, kiedy jesteśmy świadkiem lub ofiarą takiego zdarzenia. Ponieważ w obecnej sytuacji ma się każda minuta, ważna jest znajomość kilku podstawowych kroków, które mogą uratować czyjeś życie.

?Jak wynika z badań, na alergię cierpi nawet do 40% Polaków . Uczulenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia życia, zwiększa jednak ryzyko wystąpienia reakcji anafilaktycznej i wstrząsu anafilaktycznego, który może przydarzyć się w dowolnym czasie i miejscu, także w środkach komunikacji miejskiej. Wstrząs że być m.in. wynikiem alergii pokarmowej, spożycia leków lub uczulenia na jad owadów. Przygotowanie się na wypadek wstrząsu jest ważne z punktu widzenia szans chorego na przeżycie tej dramatycznej sytuacji. Im bardzo z nas potrafi podjąć właściwą interwencję, tym lepsze rokowanie dla pacjenta? ? mówi dr hab. Ewa Cichocka ? Jarosz, alergolog, pediatra z Kliniki Chorób Dzieci CM Uniwersytetu Jagiellońskiego.
?Zdając sobie sprawę z zagrożenia, którym jest wstrząs anafilaktyczny, chcemy w wiedzę z zakresu pierwszej pomocy wyposażyć zarówno naszych pasażerów, jak również kierowców. Uważamy, że jest toż wiedza bezcenna, gdyż może uratować czyjeś życie? ? powiedział Adam Stawicki, Rzecznik Prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie.

A to już wiesz?  Konsumenci mówią: sprawdzam! Rusza Food Rentgen – akcja społeczna, która zbada co tak naprawdę jemy

Więcej informacji nt. kampanii ?Przygotuj się na wstrząs!? można odnaleźć na www.odetchnijspokojnie.pl i na www.facebook.com/odetchnijspokojnie.
?Przygotuj się na wstrząs!? to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny dotyczący problemu anafilaksji. Celem programu jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin na temat przyczyn anafilaksji, konsekwencji oraz zasad działania w sytuacji wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów, w poprawnym określaniu alergenów a w prawidłowym zachowaniu się wobec osoby we wstrząsie anafilaktycznym.

Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec w dawce dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek objawów z upośledzeniem funkcji dróg oddechowych i/lub układu krążenia, połączonych zwykle ze zmianami skórnymi. Do wystąpienia objawów anafilaksji dochodzi w ciągu kilku minut do kilku godzin po związku z czynnikiem wywołującym. Dodatkowe utrudnienie w przypadku anafilaksji stanowi fakt, że często nie da się przewidzieć jej wystąpienia . Najczęstszymi przyczynami anafilaksji są leki, żywność oraz użądlenia przez owady błonkoskrzydłe.

Wstrząs anafilaktyczny jest najcięższą uogólnioną postacią anafilaksji. Wstrząs anafilaktyczny to zespół ciężkich zaburzeń ze strony układu krążenia ze znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi oraz ostrym niedotlenieniem narządów. Im większa i szybsza jest reakcja organizmu, tym większe zagrożenie dla zdrowia i życia.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy