Zdrowie

Rozgrzewka przed treningiem. Dlaczego jest ważna?

Rozgrzewka przed treningiem. Dlaczego jest ważna?
Informacja prasowa 18 lipca 2018, Warszawa Rozgrzewka przed treningiem. Dlaczego jest ważna? Jednym z głównych grzechów osób zaczynających swoją przygodę ze sportem jest brak rozgrzewki.

Informacja prasowa
18 lipca 2018, Warszawa

Rozgrzewka przed treningiem. Dlaczego jest ważna?
Jednym z głównych grzechów osób zaczynających swoją przygodę ze sportem jest brak rozgrzewki. Powinniśmy ją wykonywać nie tylko po to, by przygotować organizm do ćwiczeń, ale również dlatego, by zapobiec kontuzjom. Odpowiednio przeprowadzona pozwala uniknąć zerwania ścięgien czy skręcenia stawów. Jak zatem wykonać rozgrzewkę przed treningiem?

Ruchowy must have
Mimo, że jest bardzo często pomijana i niedoceniana, rozgrzewka jest najważniejszą i nieodzowną częścią prawidłowo przeprowadzonego treningu. Porządnie przeprowadzona przygotowuje ciało do większego wysiłku, pobudza krążenie, poprawia elastyczność i napięcie mięśni, zwiększa efektywność treningu oraz metabolizm. Najefektywniejsza jest rozgrzewka dynamiczna, ponieważ angażuje do pracy wszystkie stawy, rozgrzewa je, rozluźnia i rozciąga. Jej długość głównie zależy od tego, jak intensywny ma być trening, ale starajmy się, by nie była krótsza niż 10 minut. Najlepiej wykonywać ją na antypoślizgowej macie, w niekrępująym ruchów stroju oraz w miękkim obuwiu sportowym.

Jak powinna wyglądać?
Rozgrzewka musi być dynamiczna i najlepiej, by składała się z dwóch części: ogólnej i specjalistycznej. Pierwszy etap to ogólne rozgrzanie i pobudzenie organizmu, dlatego tę część warto zacząć od krótkiego truchtu, który możemy urozmaicić i krążenia i wymachy rąk. Druga część rozgrzewki powinna przygotować nas do właściwego wysiłku. Na tym etapie rogrzewamy poszczególne stawy i wykonujemy bardziej specjalistyczne ćwiczenia, ściśle dostoswane do dyscypliny sportu jaką uprawiamy. Przykładowo w przypadku biegów będą to wykroki, trucht w miejscu, naprzemienne unoszenia kolan czy ćwiczenia z naprzemienną pracą rąk.

Jak jeszcze pomóc stawom?
Pamiętajmy, że nieumiejętny trening powoduje nadmierne obciążanie stawów i bolesne kontuzje. Aby im zapobiec, oprócz odpowiedniej rozgrzewki przed ćwiczeniami, naszym stawom pomożemy również, stosując suplementy diety zawierające składniki pomagające w utrzymaniu chrząstki stawowej. Warto sięgnąć po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej. Dzięki temu możemy cieszyć się zdrowymi i sprawnymi stawami na dłużej.

A to już wiesz?  Dotacje na sprzęt dla osób z niepełnosprawnością

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy