LIFESTYLE Zdrowie

Wady wzroku i aktywności wodne

Wady wzroku i aktywności wodne
Pogoda w tym roku nas rozpieszcza. Długie dni na plaży, nad jeziorem, słowem wakacyjny relaks nad wodą. Jak dbać o oczy, podczas kąpieli nie tylko latem radzi ekspert klinik Optegra – dr n.med. Katarzyna

Data publikacji: 2018-09-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wady wzroku i aktywności wodne
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Pogoda w tym roku nas rozpieszcza. Długie dni na plaży, nad jeziorem, słowem wakacyjny relaks nad wodą. Jak dbać o oczy, podczas kąpieli nie tylko latem radzi ekspert klinik Optegra – dr n.med. Katarzyna Skonieczna.

Wady wzroku i aktywności wodne Zdrowie, LIFESTYLE - Pogoda w tym roku nas rozpieszcza. Długie dni na plaży, nad jeziorem, słowem wakacyjny relaks nad wodą. Jak dbać o oczy, podczas kąpieli nie tylko latem radzi ekspert klinik Optegra – dr n.med. Katarzyna Skonieczna.

Ponad połowa z nas ma wadę wzroku, tak wynika z badań zrealizowanych przez BCMM/badania marketingowe. Najczęściej wybieranym sposobem korekcji wzroku są wciąż okulary (80%), ale soczewki kontaktowe zyskują z roku na rok nowe rzesze fanów. Dzisiaj szacuje się, że używa ich co dziesiąta osoba, czyli około miliona osób w Polsce. Obydwie metody, mimo że najbardziej popularne, nie rozwiązują problemów osób pływających, uprawiających sporty wodne lub spędzających wakacje nad morzem, jeziorem czy basenem.

 

Czy ktoś z was próbował kiedykolwiek pływać w okularach? O ile jeszcze w przypadku plażowania, radzimy sobie z nimi bez problemu, to schody zaczynają się, gdy chcemy nurkować, uprawiać kitesurfing, windsurfing czy żeglować. Bo jak płynąć skoro nie widać dokąd? Wydawać by się mogło, że problem rozwiązują zyskujące coraz większą popularność soczewki kontaktowe. Nasz ekspert mówi – nigdy w życiu!

 

Pływasz? Zdejmij soczewki!

– Pływanie w soczewkach kontaktowych to jedna z największych zbrodni, jaką można zrobić sobie i swoim oczom – mówi  dr n. med. Katarzyna Skonieczna, chirurg okulista z kliniki Optegra. – Nie wszyscy pacjenci wiedzą, że przed wejściem do wody niezależnie od tego czy jest to basen, jezioro czy morze,  TRZEBA KONIECZNIE je zdjąć!Pływanie w nich grozi nie tylko infekcjami oka, ale może doprowadzić do trwałego uszkodzenia oczu!Co ważne, to zalecenie lekarskie dotyczy także osób aktywnie uprawiających kitesurfing, windsurfing, surfing, żeglarstwo czy jazdę na nartach wodnych. Pod soczewkę kontaktową dostaje się woda, w której jest wiele bakterii i pierwotniaków groźnych dla oka. Nie ma od tej reguły żadnych wyjątków.  Normalnie, gdy nasze oko ma kontakt z takimi bakteriami,  tzw. film łzowy wypłucze je. Jednak gdy dostaną się one w przestrzeń pomiędzy rogówką a soczewką, oko nie ma jak ich się pozbyć. W takiej sytuacji mogą pojawiać się groźne dla zdrowia i wzroku zapalenia rogówki. Najgorsze przypadki to zapalenia rogówki wywołane przez pełzaka Acanthmoeba. W USA i w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat liczba tych zachorowań wzrosła ponad  8 krotnie!!! ***(Hadas i Derda 2013).

A to już wiesz?  Opieka nad pacjentem po operacji bariatrycznej

 

 

Zdarzyło ci się wejść do wody w soczewkach?

– Jeśli już nam się zdarzy wejść z soczewką na oku do wody, to po wyjściu z niej bezwzględnie wyrzucamy tę soczewkę. Jeśli po takiej kąpieli zaobserwujemy, że nasze widzenie się bardzo pogarsza, mamy silny tzw. światłowstręt, oczy robią się czerwone, ropiejące i odczuwamy ból, to może oznaczać, że przytrafiło nam się zapalenie rogówki. W takiej sytuacji należy pilnie udać się na ostry dyżur okulistyczny. Z doświadczenia wiem, że pływanie w soczewkach stoi za najgorszymi zapaleniami rogówki, które mogą prowadzić do ślepoty albo zabiegu przeszczepu rogówki. W przypadku leczenia tej przypadłości ważna jest każda minuta. 

 

Lato? Ja postoję.

Co w takim razie mają zrobić miliony ludzi aktywnie uprawiających sporty wodne? Rodziny spędzające lato nad wodą? Dr n.med. Katarzyna Skonieczna, ekspert klinik Optegra mówi, że najlepszą alternatywą dla takich pacjentów z wadami wzroku są nowoczesne zabiegi laserowej korekcji. Paradoksalnie one właśnie są dużo bezpieczniejsze od noszenia soczewek – dodaje. Zabieg zwykle trwa około 15 minut, a pacjent zazwyczaj widzi dobrze już w dniu operacji. Tydzień po zabiegu  można wrócić do normalnych aktywności, w tym także do uprawiania ulubionych sportów wodnych. Eksperci oceniają efektywność tych zabiegów na 97%. Kto może z takiego zabiegu skorzystać? Do zabiegów kwalifikowani są pacjenci z wadą krótkowzroczności do minus 12 dioptrii, dalekowzroczności – 6 dioptrii i astygmatyzmu także do 6 dioptrii – kontynuuje dr n.med. Katarzyna Skonieczna, ekspert klinik Optegra.  Na ogół  90% pacjentów pozytywnie przechodzi kwalifikację. Przeciwskazaniami do wykonania operacji jest ciąża, karmienie piersią oraz niektóre choroby autoimmunologiczne. Co ważne, wbrew obiegowym opiniom choroby tarczycy nie są przeciwskazaniem do zabiegów, bywa nim za to niestabilna gospodarka hormonalna organizmu.

A to już wiesz?  Joanna Orleańska zachęca Polaków do zdrowych postaw żywieniowych

 

Laserowa korekcja wzroku to obecnie najbezpieczniejsza forma korekcji wzroku. Wykonujemy ją raz w życiu. A dzięki podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu teraz już każdego lata będziemy mogli pływać i oddawać się wodnym szaleństwom bez ograniczeń.  

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wady wzroku i aktywności wodne Zdrowie, LIFESTYLE - Pogoda w tym roku nas rozpieszcza. Długie dni na plaży, nad jeziorem, słowem wakacyjny relaks nad wodą. Jak dbać o oczy, podczas kąpieli nie tylko latem radzi ekspert klinik Optegra – dr n.med. Katarzyna Skonieczna.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy