LIFESTYLE Zdrowie

Wakacyjne choroby i kontuzje – jak ich uniknąć?

Wakacyjne choroby i kontuzje – jak ich uniknąć?
Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed

Data publikacji: 2015-06-29
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Wakacyjne choroby i kontuzje – jak ich uniknąć?
Kategoria: Zdrowie, LIFESTYLE

Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed chorobami.

Wakacyjne choroby i kontuzje – jak ich uniknąć? Zdrowie, LIFESTYLE - Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed chorobami.

Zadbaj o ubezpieczenie

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W czasie zagranicznego wyjazdu Karta zapewnia opiekę medyczną na zasadach obowiązujących w państwie pobytu. Dzięki temu mamy dostęp do publicznego leczenia, choć trzeba pamiętać, że ubezpieczenie nie zawsze pokrywa wszystkie koszty. Na przykład we Francji zostaniemy poproszeni o opłacenie łóżka szpitalnego i wyżywienia (kilkanaście euro dziennie), a we Włoszech nie otrzymamy refundacji za leczenie stomatologiczne (kilkadziesiąt euro). Kartę EKUZ można bezpłatnie wyrobić w regionalnych oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. Jest ważna przez sześć miesięcy i obowiązuje w Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii. Jej posiadaczem może stać się każda osoba, która jest ubezpieczona w NFZ.

Zabierz krem i okulary

Poza genetycznymi uwarunkowaniami, słońce jest największym sprzymierzeńcem czerniaka, dlatego podczas letniego urlopu tak ważne jest unikanie silnego nasłonecznienia, noszenie czapek, a przede wszystkim używanie kremów z filtrami. Które są najlepsze? – Idealny preparat ma filtry przeciw promieniowaniu UVA i UVB, na etykiecie oznaczony jest symbolem 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny – mówi dr n. med. Ewa Rudnicka, dermatolog w Klinice Demeter w Warszawie. Czerniak może zaatakować również oczy, dlatego ważne są dobre okulary przeciwsłoneczne. Najlepiej kupować je u optyka, co da nam gwarancję, że uchronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA  i UVB.

Pamiętaj o klapkach i… woreczku foliowym

Wizyta na basenie to idealne rozwiązanie na upalny dzień. Niestety publiczne pływalnie mają wady – bakterie, wirusy i pasożyty mogą być poważnym zagrożeniem dla organizmu. Głównym wrogiem skóry jest grzybica. Wystarczy stanąć na miejscu, gdzie wcześniej przechodził chory na grzybicę, żeby się nią zarazić. Dlatego tak ważne jest używanie klapek i japonek. Grzybica jest zagrożeniem również dla układu moczowo-płciowego. – Trzeba zawsze używać własnego ręcznika i nie zostawiać go w przypadkowych miejscach. Wszelkie krzesła i szafki są siedliskiem licznych bakterii. Ubrania oraz ręczniki zawsze trzeba chować do reklamówki. Wystrzegajmy się również siadania na ławce bez ubrań – mówi dr Zbigniew Cierpisz, ginekolog w Klinice Demeter w Warszawie.

A to już wiesz?  Pięć sposobów na zdrowy powrót do szkoły

Pamiętaj o szczepieniach

Wyjeżdżając do tropikalnych krajów o wiele częściej narażamy się na choroby zakaźne niż podczas podróży w rodzimej strefie klimatycznej. Warunki sanitarne i opieka medyczna na niskim poziomie sprzyjają łatwemu rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób. Dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie do wyjazdu.

– Jednym z lepszych sposobów zapobiegania chorobom zakaźnym są szczepienia ochronne. Każdy wyjazd jest inny, dlatego zawsze warto skonsultować go z lekarzem. W zależności od miejsca docelowego oraz ogólnego stanu zdrowia, zaproponuje odpowiednią ochronę – mówi dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz, internista, pulmonolog w Klinice Demeter w Warszawie. Najczęściej lekarze zalecają zabezpieczenie przeciw: żółtej gorączce, tężcowi, durowi brzusznemu, żółtej febrze, wirusowemu zapaleniu wątroby, cholerze i wściekliźnie. Takie choroby najczęściej można spotkać w Afryce, Ameryce Łacińskie i Azji.

Skompletuj wakacyjną apteczkę

Apteczka powinna być nieodłącznym elementem bagażu wakacyjnego. Infekcje, przeziębienia, różnego rodzaju bóle, urazy – nigdy nie wiadomo co może wydarzyć się podczas urlopu, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie. W apteczce powinny znaleźć się leki przeciwbólowe, które "uratują nas" przed bólami głowy czy zęba. Warto pamiętać również o lekach na przeziębienie, a także preparatach na dolegliwości żołądkowe. Dodatkowo nie może zabraknąć środków na rany i urazy – kilku bandaży, opaski elastycznej, plastrów, chusty trójkątnej, środków odkażających (np. wody utlenionej), zasypki na obtarcia i żelu przeciwzapalnego. Dobrym pomysłem jest również zabranie termometru, soli fizjologicznej, nożyczek oraz wapna, które okaże się przydatne w przypadku reakcji alergicznej lub ukąszeń.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Wakacyjne choroby i kontuzje – jak ich uniknąć? Zdrowie, LIFESTYLE - Wycieczki w góry, opalanie nad morzem, pływanie w miejskim basenie – bez względu na to co będziesz robić w tegoroczne wakacje, pamiętaj o kilku zasadach, które uchronią Cię przed chorobami.
Hashtagi: #Zdrowie #LIFESTYLE

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy