Psychiatra SARS CoV-2

Wsparcie lekarza psychiatry (nie tylko) w czasie COVID-19

Wsparcie lekarza psychiatry (nie tylko) w czasie COVID-19
Liczba osób doznających cierpień psychicznych związanych z COVID-19 jest znaczna. Zarówno przebycie samej infekcji, jak i przedłużająca się pandemia oraz związana z nią izolacja powodują,

Liczba osób doznających cierpień psychicznych związanych z COVID-19 jest znaczna. Zarówno przebycie samej infekcji, jak i przedłużająca się pandemia oraz związana z nią izolacja powodują, że liczba osób poszukujących porady psychiatry online stale się powiększa.

Przebycie COVID-19 a zaburzenia psychiatryczne

W powstawaniu zaburzeń psychiatrycznych znaczenie ma nie tylko bezpośredni wpływ wirusa SARS-COV-2 na tkankę mózgową, ale też procesy zapalne, zwłaszcza epizody wysokiej gorączki, ograniczenia aktywności fizycznej, zmiany naczyniowe i niedotlenienie mózgu. W wielu przypadkach zaburzenia te utrzymują się długo po ustąpieniu infekcji, a zatem mogą być traktowane jako powikłanie po koronawirusie. Najczęściej opisywanymi dolegliwościami są bezsenność, lęk i depresja, które powodują znaczące pogorszenie jakości życia i utrudniają rehabilitację oraz powrót do normalnego życia. Wspomniane problemy pojawiają się zarówno u osób z wcześniejszymi obciążeniami (np. z niewielką bezsennością lub nieznacznie wzmożonym poziomem lęku), jak i u osób wcześniej zdrowych.

Wsparcie lekarza psychiatry online – kiedy i dla kogo?

Specjaliści w Enterna Medica konsultują pacjentów, którzy zgłaszają poniższe dolegliwości utrzymujące się przez dłuższy czas:

• lęk
• bezsenność
• nietypowe dolegliwości w klatce piersiowej
• kołatania serca
• apatia
• uczucie fizycznego zmęczenia
• bezradność
• nadaktywność
• natłok myśli
• problemy z koncentracją
• problemy z pamięcią.

Mogą to być objawy poważnych chorób, dlatego należy jak najszybciej rozpocząć odpowiednią diagnostykę. Osoba borykająca się z powyższymi problemami nie zawsze jest w stanie sama ocenić swój stan zdrowia. Warto opierać się również na opinii rodziny i przyjaciół, którzy mogą sugerować, że nasze zachowanie bardzo się zmieniło i niepokoją się o nasz stan psychiczny. W kompetencjach lekarza psychiatry – również w ramach konsultacji online – leży zdiagnozowanie przyczyny oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Nie tylko koronawirus
Poczucie zagrożenia nagłej utraty życia jest związane nie tylko z COVID-19, lecz również innymi chorobami, w tym incydentami sercowo-naczyniowymi, jak np. zawał serca. Tak traumatyczne przeżycie może doprowadzić do depresji lub nieustającego lęku przed kolejnym zawałem. Również w takich przypadkach nie należy zwlekać z uzyskaniem pomocy specjalistów psychiatrii. Warto też mieć na uwadze fakt, że porada psychiatryczna online nie musi być gorszej jakości od spotkania „twarzą w twarz” w gabinecie lekarskim.

A to już wiesz?  Polscy naukowcy badają interakcje koronawirusa z ludzkimi komórkami. Chcą umożliwić szybsze testowanie leków

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy